Fizikai Szemle honlap |
Tartalomjegyzék |
Bruce Campbell
Dominion Astrophysical Observatory
Herzberg Institute of Astrophysics
G.A.H. Walker, S. Yang
Department of Geophysics and Astronomy
University of British Columbia
Egészen
a
legutóbbi időkig nem volt megvalósítható Naprendszeren kívüli bolygók
keresése
a csillagok látóirányú sebességének a mérésével, mivel a radiálsebesség
mérések
csak ritkán voltak pontosabbak 500 ms-l-nál. Egy
Jupiter-típusú
bolygó hatására az anyacsillag pályamenti sebessége, amely legfeljebb
néhányszor 10 ms-1, nyilvánvalóan beleveszne a
mérési hibába. A
bolygószerű kísérők radiális sebességének a kimutatásához a pontosság
egy-két
nagyságrendű javítása szükséges.
Éppen
ilyen mértékű növekedést értünk el a sebesség mérésében egy újonnan
kifejlesztett technika segítségével. Ezt a technikát az elmúlt hat
évben 16
csillag relatív sebességének a monitorizálására használtuk. A radiális
sebességek mérési pontossága, és megfigyeléseinknek az időtartama, most
már
lehetővé teszi, hogy néhány előzetes megjegyzést tegyünk a Naphoz
hasonló
csillagok bolygótömegű kísérőinek előfordulási gyakoriságával
kapcsolatban.
A
HF
cellával a megfigyeléseket a Mauna Kean-levő 3,6 m-es
kanadai-francia-hawaii
teleszkóppal végezték. A detektor Reticon fotodióda sor, amelynek
elegendően
nagy dinamikus tartománya van ahhoz, hogy nagy jel/zaj arányú,
tipikusan
1000:1, színképek készíthetők vele. Ilyen kiváló minőségű színképen az
egyes HF
és csillagból származó abszorpciós vonalak helyzete kb. 0,2 mikron
pontossággal
határozható meg, amely a megfigyelt vonalak sokasága esetén kb. 10 ms-1
sebesség pontosságának felel meg.
Ezeknek
az adatoknak az alapján nyilvánvalóan nincs szignifikáns
sebességváltozás
néhány éves időskálán. A τ Ceti sebességének
átlagos belső hibája 9,4 m s-1,
míg maguknak a sebességeknek a hibája (amelyet a továbbiakban külső
hibának
nevezünk) 13,9 ms -1 Úgy találtuk, hogy a belső
és a külső hiba
között nincs szignifikáns eltérés, és ennek alapján arra
következtetésre
jutottunk, hogy nincsenek 6 évnél rövidebb periódusú változások.
Hasonlóan nem
találtuk a jelét annak, hogy a többi csillag gyors változásokat mutatna.
Annak az objektív megbecslésére, hogy van-e a sebességekben hosszú idejű trend, az alábbi eljárást alkalmaztuk. Mindegyik adatsorhoz többszörös regressziós technikával egyenest, illetve parabolát illesztettünk. Ezek után meghatároztuk az adatok első deriváltját (a meredekséget), illetve a másodikat (a görbületet) és a formális 1 szigma bizonytalanságát ezeknek az adatoknak, amely a külső hibák függvénye. A meredekség és görbület aránya a hozzájuk tartozó hibákhoz a hosszú idejű sebességváltozások szignifikanciájának a mértéke (|S|/σs illetve |C|/σc).
A 2. ábra a megfigyelt |S|/σs illetve |C|/σc hisztogramját mutatja, 28 értéket 14 csillagra. (Két csillagot, a X1 Orionist és a γ Cephei-t itt nem vettük tekintetbe, mivel nagy sebességváltozásuk valószínűleg csillagkísérőtől ered.) A 2. ábrán a folytonos vonal Monte Carlo-szimuláció eredménye 2000 sebességmintából. Mindegyik adatsor 27 pontot tartalmaz (ez a csillagonkénti megfigyeléseknek az átlagos száma és a sebességek eltérése a pontoktól éppen a sebességek tényleges szórása az összes csillag tekintetbe vételével mind a 27 megfigyelési szakaszban. Ennélfogva a szimulált adatok átlagosan a valódi csillagok viselkedését utánozzák, kivéve a sebességtrendet. A |S|/σs és |C|/σc eloszlása, amelyeket a véletlen adatokból határoztunk meg, nem meglepően, szigma = 1 szórású Gauss-eloszlás.
A 2. ábra megfigyelt eloszlása, ha összehasonlítjuk a szimulációkkal, szembeötlő többlettel rendelkezik 2,5 szigmaérték felett. 7 csillag esetén |S|/σc nagyobb, mint 2,5 és ezek a szignifikáns értékek az 1. táblázat második oszlopában találhatók. A szimulált eloszlásból a 28 esetből mindössze 0,6-ot jósolnánk, amelynél szigma nagyobb 2,5. Szembeötlően γ2 Delphini rendelkezik a legkisebb szignifikanciával ebben a csoportban, ennélfogva változását nem tekintjük reálisnak. Ezzel szemben az ε Eridani (lásd 3. ábrát) és a ξ Bootis A > 4 szigma szinten szignifikáns, és ezért ezeket a "valószínű" változások osztályába soroljuk. A többi csillag esetében a változások szignifikánsak, de nem magas szinten, és így ezeket "lehetséges" változóknak osztályozzuk.
3.2 γ Cephei - hármas rendszer?
A 4. ábra felső része a γ Cephei K szubóriás sebességgörbéjét mutatja. A precíziós radiális sebesség mérés által kimutatott igen nyilvánvaló sebességváltozás láthatóan nem volt kimutatható hagyományos módszerekkel. Ezt a változást valószínűleg csillagkísérő okozza, és ezért ez az objektum nem különösebben érdekes.
Mindazonáltal a γ Cephei sebességgörbéjének a behatóbb vizsgálata azt mutatja, hogy az nem sima, hanem az általános trendre rakodó változásokra utal. Ezeknek a változásoknak a kimutatására levontuk a sebességekre illesztett másodrendű görbét, és az eredményül kapott maradékokat a 4. ábra alsó részén szemléltettük. Ez kismértékű-változást mutat, amelynek a periódusa 2,7 év és nagysága kb. 25 m s-1. Mivel adataink kétszer olyan hosszú időszakot fednek le, mint ennek a változásnak a periódusa, úgy hisszük ez egy "valószínű" változó, és egy harmadik test is igen valószínűen jelen van a rendszerben. Azonban a harmadik test által okozott perturbációnak a pontosabb meghatározása a második test pályájának a pontosabb meghatározását igényli.
Annak a céljából, hogy felső korlátot állapítsunk meg a programban szereplő csillagok lehetséges kísérőire, a fentebb meghatározott meredekségeket és görbületeket használhatjuk. Ezekre az 1 szigma felső határ egyszerűen Smax = |S| + σs és Cmax = |C| + σc. Körpályát feltételezve meg lehet mutatni, hogy ezeknek a határoknak a segítségével a kísérő tömegére az alábbi összefüggést lehet kapni Jupiter-tömegekben a (P) periódusfüggvényében:
ahol M* a főkomponens tömege napegységekben. Vegyük észre, hogy ez a határ egyenesen arányos a periódussal.
Egy további korlát kapható a régi parallaxis vizsgálatokból, amelyek Gatewood szerint (1986) α = 0,01 szögmásodpercnél nagyobb, láthatatlan kísérő által keltett perturbációt mutathatnak. Ebben az esetben ismét, kör alakú pályákat feltételezve, azt kapjuk, hogy
ahol πp a parallaxis. Ez a határ fordítottan arányos a periódussal, és így az (1) és (2) egyenletek kombinációja a kísérő tömegére egy olyan felső korlátot ad, amely független a periódustól. Ezeket a korlátokat a 14 programcsillag esetén az 1. táblázat utolsó oszlopa tartalmazza. Megjegyzendő azonban, hogy 50 évnél nagyobb periódusú perturbációk a parallaxis vizsgálatokkal már nem mutathatók ki, így ezek a korlátok olyan kísérőkre vonatkoznak, amelyek 14 csillagászati egységnél közelebb vannak központi csillagukhoz. Hangsúlyozni kell, hogy ezek a határok egyenesen arányosak a csillagnak a Naptól mért távolságával,
amely
igen tág
határok között mozoghat. Ennek a felső korlátnak a középértéke 8
Jupiter-tömeg,
amelyet ezeknek a csillagoknak a kísérőire felső korlátnak tekintünk.
Az 1. táblázatban annak a 7 csillagnak a kísérőjére kapott alsó korlátot is feltüntettük, amelyeket "lehetséges" vagy "valószínű" sebességváltozóknak osztályoztunk. Ezeket a határokat a megfigyelt sebességtartományokból vezettük le, amely nem lehet nagyobb, mint a sebesség amplitúdójának a kétszerese. A periódus alsó korlátja 12 év, kétszerese megfigyeléseink időtartamának, minthogy egyik változót sem észleltük a periódus felénél hosszabb ideig (az ε Eridani lehetséges kivételével). A γ Cephei esetében a tényleges periódusból és amplitúdóból kapott tömeg 1,7-szerese a Jupiterének.
Az meglehetősen világos, hogy programcsillagaink egyike sem rendelkezik a csillagokénál kisebb tömegű kísérővel a 10-80 Jupitertömegnyi barna törpe tartományban. Ez egybeesik több napjainkban végzett, a barna törpék felfedezésére irányuló vizsgálattal, amelyek mind a mai napig egyetlenegy esetet sem találtak. McCarthy, Probst, és Low (1985) bejelentése arról, hogy a Van Biesbrock 8 barna törpe kísérővel rendelkezik, nyilvánvalóan hibás. (Skrutskie, Forrest és Shure 1987; Perrier és Marioni 1987), Jameson, Sherrington és Giles (1983), Srutskie, Forrest és Shure (1986), valamint Kumar (1987) a közeli csillagok kísérőinek infravörös tartományban végzett kutatása nem mutatott ki a durván 40 Jupitertömegnél nagyobb kísérő jelenlétét. Az IRAS katalóguson Chester és munkatársai által (1986) végzett vizsgálat sem mutatott ki egyetlen barna törpe jelöltet sem. Marcy és munkatársai által végzett mérések során, amelyet egy 65 M törpéből álló minta kis amplitúdójú sebességváltozásának tanulmányozására végeztek, csak egy lehetséges barna törpe kísérőt eredményezett, de Marcy (1987) manapság úgy véli, hogy ez az objektum igen közel van ahhoz a határhoz, ahol a stabil hidrogénégés beindul. Összegezve, a rendelkezésre álló bizonyítékok jelenleg arra utalnak, hogy a barna törpék igen ritkák, vagy talán nem is léteznek. (Lehet, hogy ez szerencse, mert ha barna törpék léteznének nagy számban, akkor nagyon kevés stabil bolygórendszer lenne!)
Ha a "nagytömegű" barna törpék (10-80 Jupitertömeggel) ilyen ritkák, minek klasszifikáljuk azokat a kísérő objektumokat, amelyeket találtunk? A 15 eset közül 7-nél van 1-8 Jupitertömegű "lehetséges" vagy "valószínű" kisérő. Az igen kistömegű kisérők ilyen mértékű túlsúlya, összevetve a közepes tömegű objektumok hiányával, arra enged következtetni, hogy van egy űr a csillagokénál kisebb tömegű objektumok eloszlásábsn. Amennyiben ez az űr reális, akkor ez azt jelenti, hogy az általunk felfedezett objektumok a bolygótömeg-spektrum felső szélén vannak. És ha a 16 csillagnál talált 7 kísérő felfedezését a későbbi mérések megerősítik, akkor ez azt jelenti, hogy a naphoz hasonló csillagoknál a bolygórendszerrel rendelkezők aránya valószínűleg fp ≥ 0,45.
__________________________
Elhangzott a Nemzetközi Csillagászati Unió "Élet a Világegyetemben" (Bioasztronómia) Konferenciáján. Balatonfüred, 1987. június. Fordította: Balázs Lajos