Fizikai Szemle honlap |
Tartalomjegyzék |
Vasvári Béla
BME Fizikai Intézet
Ki volt Szily Kálmán? 1838. június 29-én született a Pest megyei Izsákon, földbirtokos családban. A pesti piarista gimnáziumban fejezte be középiskolai tanulmányait és 1856-ban iratkozott be a József Ipartanodába, de egy évvel később már a bécsi Politechnikumon folytatta tanulmányait. 1861-ben az általa nagyon tisztelt Stoczek József meghívta a József Ipartanodából Politechnikumra előlépett mérnökképző intézet tanársegédjévé, ahol 1862-ben igazgatóhelyettessé. 1862. decemberében pedig a kísérleti természettan nyilvános rendes tanárává választották. Ettől kezdve Stoczek és Szily közösen küzdöttek azért, hogy az ország gazdasági életének érdekében a technikai tudományok a budai Politechnikumban minél magasabb szintre emelkedjenek. Stoczek a Politechnikum igazgatójaként külföldi ösztöndíjakat szervezett, és az első ilyen ösztöndíjak egyikét Szily Kálmán nyerte el, aki 1863-tól két éven át Zürich, Berlin és Heidelberg egyetemein tanult.
Az 1871/72-es tanévben a törvényhozás a Politechnikumot Műegyetem névvel, önkormányzattal rendelkező egyetemmé emelte, melynek egy év múlva már Szily Kálmán a rektora. Elévülhetetlen érdemeket szerzett abban, hogy a magyar fiatalok érdeklődése növekedett a műszaki pályák iránt. Közben 1868-ban a politechnikum kísérleti fizika tanszékére, majd 1870-ben a matematikai fizika és az analitikai mechanika tanszék vezetésére kapott megbízást. Előadásainak tartalmi és formai összeállításával, meglepően szép nyelvezetével tanári népszerűségét, kutatási eredményeivel tudósi tekintélyét igen rövid idő alatt alapozta meg. Közben oroszlánrészt vállal a műegyetem végleges elhelyezésével kapcsolatos tervek kidolgozásában, majd az építkezés lebonyolításában. Tudományos eredményeiért 1865-ben a Magyar Tudományos Akadémia levelező, 1873-ban rendes tagjai sorába iktatta. Eötvös Loránd hívására, aki akkor az Akadémia elnöke tisztjét töltötte be, Akadémia főtitkárává választják, és e minőségében 1889-től 1905-ig szolgálta a tudós testület érdekeit. Közszolgálatban eltöltött 66 évéből 31-et a politechnikumon, illetőleg a műegyetemen, 35-öt az MTA főtitkári és főkönyvtárnoki minőségében élt le, 1924. július 24-én halt meg.
_________________
Elhangzott az Eötvös Loránd Fizikai Társulat centenáriuma alkalmából tartott Magyarok a termodinamika történetében című ülésen, 1991. október 17-én.