Göd
(Pest megye)Jávorka Sándor u. 18. Ma P i a r i s t a S z a k m u n k á s k é p z ő I n t é z e t. Itt volt Wigner Jenő nyaralója, ahol a “Csoportelméleti módszerek a kvantummechanikában" című, sok nyelven megjelent könyvét is írta.
Gödöllő
Puskás Tivadar utca
Gönc
Itt született (1854. március 6.) Károly Iréneusz József, aki hazánkban megalkotta az első modern röntgenlaboratbriumot és az Eötvös Társulat alelnökeként elindította 1916-ban a Fizikai Tanulmányi Versenyeket, amelyek a harmincas években az ő nevét viselték.
Göncruszka
1823. február 23-án itt született Grossmann Ignác, a Pesti Kereskedelmi Akadémia algebratanára (Pest, 1866. május 21.), akit matematikai és fizikai munkásságáért több külföldi akadémia tagjává választott.
Győr
Széchenyi tér. A Liszt Ferenc utca torkolatánál Jedlik Ányos és Czuczor Gergely születésének 200. évfordulója tiszteletére 2000. szeptember 1-jén kettős, egész alakos, fekete márványlapokon álló 5/4-s bronzszobrot állítottak (Rieger Tibor).
Széchenyi tér 9. A C z u c z o r G e r g e l y B e n c é s G i m n á z i u m kapuja mellett:
EZEN INTÉZETBEN TANÍTOTT CZUCZOR GERGELY 1824-1828-IG. JEDLIK ÁNYOS 1822/23-BAN. SZÜLETÉSÖK SZÁZADOS ÉVFORDULÓJÁNAK EMLÉKÉRE 1900. DECZEMBER 1-ÉN A FŐGYMNASIUM.
A kollégiumi bejárat mellett, az épület sarkánál:
A MAGYAR ORVOSOK ÉS TERMÉSZETVIZSGÁLÖK 1874. AUG. 24-30-IG GYŐRÖTT TARTOTT XXII. NAGYGYŰLÉSE EMLÉKÉÜL ELNÖK: KRUESZ KRIZOSZTOM ALELNÖK: XANTUS JÁNOS, KÁTAI GÁBOR TITKÁROK: FEHÉR KÁROLY, BUZINKAY GYULA, SIKLÓSSY GYULA. A TAGOK ÖSSZES SZÁMA: 408.
Jedlik halálának centenáriumán (1995) a Bencés Gimnázium földszintjén, a bejárattól jobbra április 4-én magas színvonalúan berendezett Jedlik Ányos Állandó Kiállítást avattak (Jedlik Ányos Társaság, Áramszolgáltató Rt., Magyar Elektrotechnikai Múzeum). A kiállítóteremben audio-vizuális berendezések, tablók, eszközeiben korunkig terjedő interaktív kiállítás. A bejárattal szemben, a folyosón avatták fel Bondor István nagyméretű bronz Jedlik-mellszobrát, amelyet a kettős köztéri Jedlik-Czuczor-szobor felállítása után az Elektrotechnikai Múzeumba szállítottak Budapestre.
Az egyházi iskolák zárt intézmények. Jedlik-szoba látogatási igényünket előre be kell jelentenünk. A fizikai előadóteremben Jedlik-korabeli fizikai eszközöket láthatunk. Van például dörzselektromozó gép, ejtő-inga és még néhány, Jedlik által gyártott híres optikai rács. Az igazgatói szoba, Jedlik Ányos eredeti bútoraival van berendezve, a falon Jedlik-festmény látható. A gimnázium első emeletén Jedlik egykori lakásának falán fehér márványtábla:
ITT LAKOTT JEDLIK ÁNYOS BENCÉS TANÁR A DINAMÓ ELSŐ FELTALÁLÓJA.
Bencés templom. A bencés gimnáziummal egybeépített templom szentélye alatti kriptában van Holenda Barnabás fizikatanár, egykori igazgató sírja.
Jedlik u. a Kis-Dunához vezet a Széchenyi tér bal oldalán. Márványtábla emlékeztet a névadóra az utca Duna felőli végén:
JEDLIK ÁNYOS 1800-1895. TERMÉSZETTUDÓS, BENCÉS SZERZETES, A GYŐRI FŐGIMNÁZIUM TANÁRA, AZ MTA TAGJA, A DINAMÓ FELTALÁLÓJA. HAZAFIAS NÉPFRONT GYŐR VÁROSI BIZOTTSÁGA, GYŐRI VÁROSSZÉPÍTŐ EGYESÜLET
Szent István u. 7. J e d l i k Á n y o s I n f o r m a t i k a i S z a k k ö z é p i s k o l a és G i m n á z i u m. Az emeletre vezető lépcsőfordulóban életnagyságnál nagyobb bronz Jedlik-szobor (Alexovics László, 1956). A folyosón szénrajz Jedlikről (Várady Lajos, 1954). A földszinti igazgatói iroda falán Jedliket ábrázoló festmény (Várady Lajos). Az első emeleten iskolatörténeti és Jedlik-kiállítás a Jedlik Ányos Társaság támogatásával (1996). A földszinten fehér márványtábla:
“A KÖZBOLDOGSÁG LEGBIZTOSABB ALAPJA AZ IFJÚ NEMZEDÉK TANÍTÁSA ÉS MŰVELTETÉSE..." (JEDLIK ÁNYOS)
ISKOLÁNK 1941-BEN - AMIKOR ÉRETTSÉGIT ADÓ KÖZÉPISKOLÁVÁ VÁLT - VETTE FEL A JELES TANÁR ÉS FELTALÁLÓ BENCÉS SZERZETES NEVÉT: MAGYAR KIRÁLYI, ÁLLAMI "JEDLIK ÁNYOS" GÉPIPARI KÖZÉPISKOLA ÉS MAGYAR KIRÁLYI, ÁLLAMI TEXTILIPARI SZAKISKOLA. AZ EMLÉKTÁBLÁT ELHELYEZTE AZ ISKOLA IGAZGATÓSÁGA 2000. JANUÁR 11-ÉN, JEDLIK ÁNYOS SZÜLETÉSÉNEK 200. ÉVFORDULÓJÁN
A márványlapon bronz Jedlik-fej (Várady Lajos).
A Győri Köztemető díszsírhelyén a III. parcellában van Jedlik Ányos gondozott sírja (FSz 1971. 384. o.). A temető főbejáratától nem messze jobbra széles gesztenyefasor közepe táján jobb kéz felől rálelhetünk a fekete márvány obeliszkre (FSz 1975. 113. o.). Rajta:
DR. JEDLIK ÁNYOS 1800-1895 SZT. BENEDEK-RENDI ÁLDOZÓPAP. A BUDAPESTI TUDOMÁNYEGYETEM NYUG. TANÁRA ÉS REKTORA, A M. TUDOMÁNYOS AKADÉMIA TISZT. TAGJA. A VASKORONAREND LOVAGJA. KIR. TANÁCSOS. AZ ELEKTROMOTOR, A DINAMÓ ÉS A VILLÁMFESZÍTŐ FELTALÁLÓJA. “AZ IGAZAK ÖRÖKKÉ ÉLNEK ÉS AZ ÚRNÁL AZ Ő JUTALMUK". (BÖLCSESSÉG 5.)
Stelczer Lajos u. 8. Az 1697-ben épült műemlék jellegű, barokk stílusú házon márványtábla hirdeti:
E HÁZBAN SZÜLETETT WINTER ERNŐ 1897-1971. KÉTSZERES KOSSUTH- ÉS PUSKÁS-DÍJAS AKADÉMIKUS, A MAGYAR ELEKTRONCSŐIPAR MEGALAPÍTÓJA. GYŐR MEGYEI VÁROSI TANÁCS, HAZAFIAS NÉPFRONT GYŐR MEGYEI VÁROSI BIZOTTSÁGA 1974.
Hédervári u. 3. A S z é c h e n y i I s t v á n F ő i s k o l a előtt áll Varga Imre Ikarosz-szobra. A mitológia és a modern sport, a sárkányrepülés együtt jelenik meg e műben. A Főiskolán van Jedlik Ányos terem.
Bácsai út 55. A S z e n t - G y ö r g y i A l b e r t G i m n á z i u m és S z a k k ö z é p i s k o l a udvarán emlékkő:
SZENT-GYÖRGYI ALBERT EMLÉKÉRE 1993
Az iskolában márványtábla:
SZENT-GYÖRGYI ALBERT 1893-1986 SZÜLETÉSÉNEK 100. ÉVFORDULÓJA ALKALMÁVAL ISKOLÁNK NÉVADÓJÁNAK TISZTELETÉRE ELHELYEZTE AZ ISKOLA KÖZÖSSÉGE ÉS A GYŐR MEGYEI JOGÚ VÁROS ÖNKORMÁNYZATA 1993. X. 8.
Gárdonyi Géza u. 10. P a t t a n t y ú s - Á b r a h á m G é z a I p a r i S z a k k ö z é p i s k o l a. A harmadik emeleti aulában áll a névadó mellszobra (Várady L., 1985).
Bolyai Farkas utca, Irinyi János utca, Kandó Kálmán utca, Puskás Tivadar utca, Űrhajós utca
Gyula
Blanár u. 2. Az 1961-ben elhelyezett márványtábla:
EBBEN AZ UTCÁBAN SZÜLETETT BRÓDY IMRE KIVÁLÓ MAGYAR FIZIKUS 1891-1945 A KRIPTONLÁMPA FELTALÁLÓJA GYULA VÁROS TANÁCSA 1969.
Illyés Gyula u. 7. A gyulavári templom mellett, a Bay tér közelében áll a református parókia, Bay Zoltán szülőháza, amelyen bronz domborműves márvány emléktábla (Kiss László, 1991):
ITT SZÜLETETT 1900. JÚLIUS 24-ÉN A TEMPLOMÉPÍTŐ BAY JÓZSEF LELKIPÁSZTOR FIA BAY ZOLTÁN, A XX. SZÁZAD EGYIK LEGKIVÁLÓBB FIZIKUSA. FÖLDI PÁLYAFUTÁSÁNAK LEGJELESEBB MÉRFÖLDKÖVEI: A HOLDVISSZHANG, AZ ELEKTRONSOKSZOROZÓ ÉS AZ ÚJ MÉTER. “A HOLDAT OTT LÁTTAM SÉTÁLNI A TORONY MÖGÖTT, AZT KÉRDEZTEM A FELNŐTTEKTŐL: HA FELMÁSZNÉK A TORONYRA MEG TUDNÁM-É TAPOGATNI HOLDAT?" ELHELYEZVE AZ EÖTVÖS TÁRSASÁG CENTENÁRIUMA ALKALMÁBÓL 1991. OKTÓBER 26-ÁN.
A templomudvarban, a tejárat bal oldalán emlékkő Bay Zoltán tiszteletére. A rusztikus megformálású fehér kőben bronz Bay-portré (Kiss László, 1993):
SIC ITUR AD ASTRA BAY ZOLTÁN GYULAVÁRI-1900 WASHINGTON-1992 AZ ÉLET ERŐSEBB...
Gyulavári református temető. A Bay-család sírboltja a temető bejáratától balra, az utolsó sorban (3B tábla 12. sor 16. hely) jobb oldalán márványoszlop:
ITT NYUGSZIK BAY ZOLTÁN. SZÜLETETT GYULAVÁRIBAN 1900-BAN MEGHALT WASHINGTONBAN 1992-BEN. A LÉLEK ÉL. ÁLLÍTOTTA 1993 HÚSVÉTJÁN A BAY ZOLTÁN GYULA VÁROS EMLÉKBIZOTTSÁG POLGÁRAI.
Szent István út 7. Az Egészségügyi Szakközépiskola és Gimnázium a temetés napján, 1993. április 10-én vette fel Bay Zoltán nevét. Azóta más épületbe költöztették és képzési profilt váltott.
Ajtóssy Albert u. 45. B a y Z o l t án E m l é k m ú z e u m. Bay Zoltán Emlékszobaként 1993. április 10-én Gyulavárin (Illyés Gyula u. 7.) nyitották meg, majd a Munkácsy Mihály u. 7-be, az 1997-ig működő Bay Zoltán Gimnáziumba költöztették, onnan 1998-ban került ide. Itt működik a sarkadi Ady-Bay Gimnázium gyulai tagozata. Bronz domborműves márvány emléktábla (Kiss László, 1994): BAY ZOLTÁN 1900-1992
48-as u. 11. K u l i n G y ö r g y C s i l l a g v i z s g á l ó. Itt működik a Kulin György Alapítvány is (1992), itt helyezték el a jeles csillagász hagyatékát: eszközeit, könyv- és folyóirat-gyűjteményét.
Kossuth Lajos u. 11. Eötvös Loránd nagyszüleinek egykori háza.
Bay tér, Eötvös Loránd utca