Sajószentpéter
(Borsod-Abaúj-Zemplén megye)Béke tér 2. A P a t t a n t y ú s - Á b r a h á m G é z a S z a k i s k o l á n a k 1992-ben volt a névadó ünnepsége.
Salgótarján
Kissomlyó u. 1. B o l y a i J á n o s G i m n á z i u m.
Gedőcz-tető T I T U r á n i a É s z l e l ő és B e m u t a t ó C s i l l a g v i z s g á l ó. Csillagvizsgálójuk van még Pásztón, Kisterenyén, Balassagyarmaton, Jászapátiban, és Zách Xavér Ferenc Csillagászati Körük Budapesten.
Eötvös Loránd utca, Kandó Kálmán utca
Sarkad
Vasút út 2. Gyuláról 1997-ben ide költözött a Bay Gimnázium. Az intézmény új neve: A d y E n d r e - B a y Z o l t á n G i m n á z i u m, P o s t a f o r g a l m i és I n f o r m a t i k a i S z a k k é p z ő I s k o l a.
Sárosd
József Attila u. 7. 1997-ben avatott emléktábla:
E HÁZBAN SZÜLETETT 1847. MÁRCIUS 28-ÁN FARKAS GYULA MATEMATIKUS ÉS FIZIKUS, A KOLOZSVÁRI EGYETEM TANÁRA, REKTORA, MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA TAGJA. SZÜLETÉSÉNEK 150. ÉVFORDULÓJÁN TISZTELETE ÉS MEGBECSÜLÉSE JELÉÜL MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA BOLYAI TÁRSULAT EÖTVÖS TÁRSULAT SÁROSD ÖNKORMÁNYZATA 1997.
Fő út 10-12. F a r k a s G y u l a Á l t a l á n o s I s k o l a . Az iskola új, alsótagozatos szárnyának avatásakor a névadó ünnepségen helyeztek el márványtáblát a földszinti aulában, a csodás üvegfalak mögött (1998):
FARKAS GYULA 1847. MÁRCIUS 28. PUSZTASÁROSD 1930. DEC. 27. PESTSZENTLŐRINC MATEMATIKUS ÉS FIZIKUS KOLOZSVÁRI EGYETEM TANÁRA, REKTORA, A MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA TAGJA.
1999-ben, a születésnapon a tábla fölé bronz Farkas Gyula domborművet tettek (Szakál Antal).
Sárospatak
Rákóczi út 1. A R e f o r m á t u s K o l l é g i u m G i m n á z i u m a. Az 1709-től 1710-ig itt dolgozó Simándi Istvánról az igazgatói irodában van olajfestmény (Dr. Bertha Zoltán, 1962). A fantáziaképen II. Rákóczi Ferencnek mutatja Simándi azt a ma is kiállításon látható légszivattyút, amit Hollandiából hozott. A múzeum és a gimnázium épülete közt az udvaron áll a Borbás Miklós készítette bronzportré (1986): DR. URBÁN BARNA 1897-1985 FŐSKOLAI KÖZIGAZGATÓ, MATEMATIKA- FIZIKA-FILOZÓFIA TANÁR |
Eötvös Loránd u. 7. C o m e n i u s T a n í t ó k é p z ő F ő i s k o l a (a Miskolci Egyetem egysége).
Utcanevek is megörökítik az egykori fizikatanárokat: Csécsi János utca, Nyíri János utca, Pósaházi János utca, Simándi István utca
Sátoraljaújhely
Bláthy Ottó utca
Selegszántó
Itt született Gombás Pál (1909. június 5.).
Siófok
Bláthy Ottó utca, Bolyai János utca, Jedlik Ányos utca, Kandó Kálmán utca, Puskás Tivadar utca
Sopron
Bajcsy-Zsilinszky út 4. A S o p r o n i E g y e t e m (a Nyugat-Magyarországi Egyetem egysége) B o t a n i k u s K e r t j é b e n megtalálhatjuk az egykori tanárok szobrait, közülük Boleman Géza fizikus:
BOLEMAN GÉZA 1876-1961 TANÍTOTT: 1900-1948 A BÁNYÁSZATI ÉS ERDÉSZETI AKADÉMIA FIZIKA-ELEKTROTECHNIKA TANSZÉKÉNEK ELSŐ TANÁRA (1904) AZ ELEKTROTECHNIKA OKTATÁSÁNAK MEGSZERVEZŐJE “ELEKTROTECHNIKA" CÍMŰ KÖNYVE (1917) A TÁRGY ELSŐ, ÉVTIZEDEKEN ÁT HASZNÁLT ALAPVETŐ MUNKÁJA.
A B épület II. emeletén, a F i z i k a T a n s z é k folyosóján 1991-ben
emléktáblákat avattak:
A NEVES FIZIKUS CHRISTIAN DOPPLER 1803-1853 A SELMECBÁNYAI
BÁNYÁSZATI ÉS ERDÉSZETI AKADÉMIÁN, EGYETEMÜNK
ELŐDJÉNÉL, AZ 1848-49-ES TANÉVBEN A FIZIKA PROFESSZORA
VOLT.
A FIZIKA TANSZÉK LABORATÓRIUMÁBAN VÉGEZTE EL SIMONYI KÁROLY PROFESSZOR AZ ELSŐ MAGYARORSZÁGI MESTERSÉGESEN GYORSÍTOTT RÉSZECSKÉKKEL LÉTREHOZOTT ATOMMAGREAKCIÓT 1951-BEN.
Szentlélek u. 3. Ebben a házban született Fényi Gyula. A házon portré (Neszthyné Haich Erzsébet, 1935), körötte sárgás márványon a csillagjegyek, amelyekben a Nap jár. Mintha az ő feje lenne a nap.
P. FÉNYI GYULA S. J. EBBEN A HÁZBAN LÁTTA MEG 1845. JANUÁR 8-ÁN A NAPVILÁGOT MELY NEK VILÁGHÍRŰ KUTATÓJA LETT.
Templom u. 26. A S z é c h e n y i G i m n á z i u m n a k Liszt Ferenc úti oldalán emléktábla:
EBBEN AZ ISKOLÁBAN VÉGEZTE SALAMIN LEÓ TANÁR AZOKAT A KÍSÉRLETEKET, AMELYEKNEK EREDMÉNYEKÉNT LÉTREJÖTT AZ ELSŐ TÁVOLSÁGI TELEFONBESZÉLGETÉS HAZÁNKBAN 1877. DECEMBER 13-ÁN SOPRON ÉS PINNYE KÖZÖTT. EZT AZ EMLÉKTÁBLÁT A 100 ÉVES ÉVFORDULÓN A SOPRONI POSTAIGAZGATÓSÁG HELYEZTE EL.
Széchenyi tér 11. A Dunántúl legrégebbi középiskolája az 1557-ben alapított B e r z s e n y i D á n i e l E v a n g é l i k u s G i m n á z i u m (Líceum). Fizikusok, fizikatanárok domborműves emléktáblái a kapualjban és az udvari falon.
EBBEN AZ ISKOLÁBAN TANULT 1883-TÓL 1891-IG MIKOLA SÁNDOR 1871-1945 A KÍSÉRLETEZŐ FIZIKATANÍTÁS MAGYAR ÚTTÖRŐJE, KIVÁLÓ PEDAGÓGUS, A BUDAPESTI FASORI EV. GIMNÁZIUM IGAZGATÓJA, A MTA RENDES TAGJA.
EBBEN AZ ISKOLÁBAN TANULT 1915-TŐL 1923-IG VERMES MIKLÓS 1905-1990 A LEGENDÁS HÍRŰ FIZIKATANÁR.
EBBEN AZ ISKOLÁBAN FOLYTAK FÉNYES IMRE (1917-1977) NEMZETKÖZI HÍRŰ FIZIKAPROFESSZOR VEZETÉSÉVEL AZOK A TANÍTÁSI KÍSÉRLETEK, AMELYEK A TERMODINAMIKA OKTATÁSÁT MODERN ALAPOKRA HELYEZTÉK. ÁLLÍTOTTÁK TANÍTVÁNYAI ÉS A LÍCEUM, A LAKITELEKI ALAPÍTVÁNY TÁMOGATÁSÁVAL.
Ikva híd 2. Vermes Miklós jelöletlen szülőháza.
Deák tér 37. Renner János jelöletlen szülőháza.
Várkör 68. Ferenczy Viktor, Jedlik életrajzírójának jelöletlen szülőháza.
Szent Mihály temető. A Sopronkőhidára, Fertőrákosra vezető Pozsonyi út mentén: Boleman Géza sírja: III. tábla 12. sor.
Evangélikus temető. A bejárattól balra, a fal mellett van Rátz László sírja.
Sülysáp
Dózsa György út 110. A község tápiósápi részében van a II. számú Általános Iskola régi épülete. Az új épület a 109. számot viseli, és milyen jó lenne, ha az iskola Hevesy nevét is viselné, hisz a régi épület a Hevesy-család egykori kastélya. Hevesy György sok időt töltött itt. A berlini Max-Planck-Gesellschaft Archívumában őrzött Hevesy-levelek közül több íródott Tápiósápról. Őriznek ott egy képeslapot “Tápiósáp, Hevesy-kastély és templom" felirattal, ezt Hevesy 1925-ben Panethnek küldte Berlinbe.