Fizikai Szemle honlap

Tartalomjegyzék

Fizikai Szemle 2009/7-8. 266.o.

52. KÖZÉPISKOLAI FIZIKATANÁRI ANKÉT ÉS ESZKÖZBEMUTATÓ

A beszámolóban előforduló pontatlanságokért a vezetőség vállalja a felelősséget. Az ankéton Csiszár Imre fotózott. Képeit rendelkezésünkre bocsátotta. A szerkesztési munkálatokban Szabó Zsolt fizikus (Debrecen) segédkezett.

Az 52. Országos Középiskolai Fizikatanári Ankét és Eszközbemutatót (a továbbiakban: ankét) Kaposváron tartottuk meg 2009. április 15-18. napokon. A szervezéssel és a lebonyolítással kapcsolatos tevékenységünkről, a tapasztalatokról az alábbiakban tájékoztatjuk a Fizikai Szemle tisztelt olvasóit.

Az ankét előtt

Az elmúlt évek tapasztalatainak és az 51., Békéscsabán megrendezett ankéton megfogalmazottak felhasználásával kezdtük meg az újabb ankét szervezését. Témának A csillagászat nemzetközi éve 2009 jelmondatot választottuk. Helyszínként Kaposvár mellett döntöttünk, ahol 1987-ben a 30. ankétot tartottuk, és csillagászattal kapcsolatos kérdéseket vitattunk meg.

Most alapvetően megváltozott helyzettel kellett számolnunk. Ugyanis az Eötvös Loránd Fizikai Társulat (a továbbiakban: társulat) Somogy megyei területi Csoportja támogatására nem számíthattunk; ez a Csoport évek óta "életképtelen". Szerencsére olyan szervezőtársakra, a Társulat Csillagászati Szakcsoportjára, a Magyar Csillagászati Egyesületre, az MTA Pécsi Területi Bizottsága Fizikai és Csillagászati Szakbizottságára találtunk, akik a téma feldolgozásában aktívan közreműködhettek. Mellettük bizakodhattunk a Kaposvár Megyei Jogú Város (a továbbiakban: város) Önkormányzatának támogatásában is. Még nagyobb örömünkre Kolláth Zoltán, az MTA Konkoly Thege Miklós Csillagászati Kutatóintézete tudományos tanácsadójának személyében egy olyan segítőtársra találtunk, aki témabeli jártassága és a helyszín sokoldalú ismerete révén biztos támasznak ígérkezett. Természetesen a Társulat Középiskolai Oktatási Szakcsoportjának (a továbbiakban: szakcsoport) vezetősége (a továbbiakban: vezetőség) és Titkársága osztozott a sokrétű munkában.

Különféle okok miatt az ankét időtartamát egy nappal csökkentettük. Hogy az ankét a 30 órás akkreditált pedagógus-továbbképzés feltételeinek megfelelhessen, elég feszes időbeosztást kellett összeállítanunk.

A város iskolai és kollégiumi adottságai miatt az ankét résztvevőit a Hotel Kaposban (a továbbiakban: szálloda) szállásoltuk el. A szálloda városközponti elhelyezése mellett azzal az előnnyel is rendelkezett, hogy épületében le lehetett bonyolítani a napi háromszori étkezést, tágas előadójában és helyiségeiben pedig meg lehetett tartani az előadásokat, valamint az eszközbemutatókat. A műhelyfoglalkozásoknak a szállodától rövid sétával megközelíthető Táncsics Mihály Gimnázium adott helyet.

A szervezés időszakában a vezetőség néhány tagja több esetben elutazott a városba azért, hogy a lehetőségeket megtekintse és a feltételeket megvitassa. A teljes vezetőség azonban csak a budapesti ülésein elhangzott tájékoztatók alapján képzelhette el a helyszínt.

Az ankéton

1. nap, szerda

A regisztráció a szállodában 9 órakor kezdődött. Így a jelentkezett 147 fizikatanár időben elfoglalhatta szállását és elfogyaszthatta ebédjét.

Vonatkésések miatt a plenáris ülés csak néhány perccel 14 óra után kezdődhetett. Üléselnök: Pákó Gyula (a vezetőség elnöke) volt. A megnyitó Elnökségében foglalt helyet Brassói Sándor főosztályvezető-helyettes (Oktatási és Kulturális Minisztérium), Kádár György főtitkár (társulat), Kolláth Zoltán és Pákó Gyula.

A vezetőség elnöke üdvözölte az ankéton megjelenteket és felkérte főtitkárunkat az ankét megnyitására.

Kádár György elsősorban az ankétokat, mint a tanárok továbbképzésének napjainkban szinte egyetlen lehetőségét, a választott téma aktualitását és a nagyon jól megválasztott körülményeket említve köszöntötte a népes hallgatóságot.

19. századi távcsövek

Kolláth Zoltán a fizikatanárok A csillagászat nemzetközi éve 2009 mottóval kapcsolatos felelősségére hívta fel a figyelmet. Úgy vélte, hogy a két  szakcsoport (a Középiskolai és a Csillagászati) a szervezés időszakában mindent megtett egy sikeres ankét megrendezése érdekében.

Ezután a díjak átadására került sor. A társulat elnöksége a Mikola-díjat Härtlein Károly tanszéki mérnöknek (BME Fizikai Intézet) ítélte oda. Az emberi és szakmai kapcsolatokból adódó személyes elemeket is tartalmazó indoklást Kopcsa József (a vezetőség tagja) állította össze és Zsúdel László (a vezetőség titkára) olvasta fel. A díjat Kádár György és Pákó Gyula adta át.

A Marx György alapította Vándorplakettet egy éven át Dézsi Zoltánné őrizte. Ő azt most alapos indoklással Dudics Pál vezetőtanárnak (DE Kossuth Lajos Gyakorlógimnáziuma, Debrecen) adta tovább.

Rövidszünet után az előzetesen elkészített programnak megfelelően előadásokkal kezdődött az ankét szakmai munkája.

Brassói Sándor (OKM) a természettudományi tantárgyak, azok között a fizika jelenlegi helyzetéről, a minisztérium elképzeléseiről, jövőbeni terveiről tájékoztatta a hallgatóságot.

Balázs Lajos (MTA Konkoly Thege Miklós Csillagászati Kutatóintézete, Budapest) A távcső négy évszázada: Galileitől napjainkig című előadásában jól érzékelhetően számolt be arról a hatalmas fejlődésről, amelyet a távcső születésnapjától napjainkig megélt.

Érdi Bálint (ELTE TTK Csillagászati Tanszék, Budapest) Bolygómozgások más csillagok körül című előadásában egyebek között ismertette a bolygókeresés közkeletű módszereit, az exobolygók tulajdonságait és a főbb kutatási területeket.

A Fórum vendége Brassói Sándor volt. Bevezetőt Pákó Gyula mondott. Ebben vázolta a szakcsoport az OKM terveiben szereplő integrált tantárgy oktatásával és a szükséges kerettantervek elkészítésével kapcsolatos tevékenységét.

Hosszabban Mester András (a vezetőség tagja), Kádár György és Härtlein Károly szólt hozzá a felvetett problémákhoz.

A plenáris ülés utáni állófogadás nem érte el a célját; szervezetlensége miatt a megjelentek elégedetlenek voltak.

Oláh Katalin előadásához

2. nap, csütörtök

Mester András elnökletével kezdődött a csütörtöki munka. Nyerges Gyula (Zsigmondy Vilmos Gimnázium és Informatikai Szakközépiskola, Dorog) és Szatmáry Károly (SzTE TTK Kísérleti Fizikai Tanszék, Szeged) Csillagászat a fizikaórán - Egyszerű mérések, segédanyagok című előadásukban nappali és éjszakai megfigyelésekkel megvalósított mérésekről (pl. a Nap delelési magassága), valamint a fényszenynyezéssel kapcsolatos kérdésekről tájékoztattak bennünket.

Hegedűs Tibor (Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat Csillagvizsgáló Intézete) Érdekes optikai jelenségek a csillagászatban című előadásában a bolygólégkörök létével kapcsolatos refrakciós, szóródási és szcintillációs jelenségeket taglalta először a Föld, majd a Naprendszer, a csillagközi tér és az extragalaktikus tér eseteiben.

Oláh Katalin (MTA Konkoly Thege Miklós Csillagászati Kutatóintézete, Budapest) Napaktivitás és klímaváltozás című előadásában először a napfoltok kialakulásának feltételeiről beszélt, majda klímaváltozás okait elemezte.

Kádár György (MTA Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Intézet, Budapest) Mágneses terek a csillagközi térben című előadásában a mágnességgel összefüggésben lévő alapvető csillagászat-fizikai kérdéseket elemezte.

Az előadásokat követően az eszközbemutató megnyitására került sor. Örvendetesen növekedett a bemutatók száma: a 11 jelentkezett közül a következő 9 jelent meg: a 3 D Taneszközgyártó Kft. reklám céllal; Márky-Zay János (Hódmezővásárhely): Folyadék-mechanikai kísérletek és egyebek; Meló-Diák Taneszközcentrum Kft. reklám céllal; Mészáros Sándor (Budapest): Robot bemutatás, Tüzelőanyag-cellás kísérlet, Radioaktivitás; Nagy László (Budapest): Interaktív tábla Vii-vel, Digitális tananyag; Nyerges Gyula (Esztergom): Csillagászati kísérletek; Oppelt József (Kecskeméti Planetárium), PiláthKár oly (Budapest), Zátonyi Sándor (Békéscsaba): Galilei-távcső modellje, Gázok színképe.

Márky-Zay János
bemutatója eszközbemutató

A résztvevők ezután megtekintették az eszközbemutatókat.

A délutáni program keretében a műhelyvezetők tarthatták meg foglalkozásaikat. Összesen 24-en jelentkeztek azon műhelyek vezetésére, amelyeknek rövid összefoglalóját a meghívó mellékleteként mindenki megkapta. Ezen a napon a következő műhelyeket tartották meg:

Csiszár Imre (Szeged): Mi mindent mérhetünk egy vonalzóval a hosszúságon kívül? (Néhány érdekes gyakorlat bemutatása)

Döményné Ságodi Ibolya (Szekszárd): Halodömping - tünemények a nappali égbolton 2009. február 12-én

Elblinger Ferenc (Szekszárd): A kis szende, avagy atomfizika a vad tananyagok közt

Farkas Zsuzsanna (Szeged): Szerethetővé tettük-e a fizikát?

Gündischné Gajzágó Mária (Hatvan): Tallózás Bolyai Farkas kéziratos hagyatékában

Hegedűs János (Pécs) - Jaloveczki József (Baja) - Hömöstrei Mihály (Budapest): Nem-lineáris jelenségek tanítása és Dimenzióanalízis a gimnáziumban

Jendrék Miklós (Vác): Minden, ami ellenállás

Kabály Enikő (Debrecen) és Cseh Gyopárka (Kolozsvár): Társasjátékok, kártyajátékok alkalmazása a humán érdeklődésű tanulók oktatásában és Naprendszerünk kézzelfoghatóan

Mester András (Miskolc), Pázmándi Tamás (Budapest), Szántó Péter (Budapest): A jövő nukleáris szakemberei? Beszámoló a Nukleáris Szaktáborok tapasztalatairól

Oláhné Téglási Ilona (Eger): A környezeti radioaktivitás megjelenése a középiskolai tananyagban

Szakmány Tibor (Szeged): CCD a zsebben

Szalai Tamás (Szeged): Közelebb hozni a csillagokat

Vető Balázs (Budapest) és Nagy Péter (Kecskemét): A "Gravity Probe B" kísérlet és Kvantitatív problémamegoldás Minkowski-diagramon

Vörös Alpár (Kolozsvár, Budapest) és Cseh Gyopárka (Kolozsvár): Tehetséggondozás és diákkutatási témák a környezetfizika területén

Este sem maradtunk izgalmas program nélkül, a vacsorát követően Härtlein Károly kísérlet-bemutatóját tekinthették meg az érdeklődők.

Sándor bácsi eszközei

3. nap, péntek

A 3. napon Farkas László (a vezetőség tagja) látta el az üléselnök tisztét.

Sükösd Csaba (BME Nukleáris Technika Tanszék, Budapest) Neutron az ősrobbanásban című előadásában azokra a fontos megfigyelésekre hívta fel a figyelmet, amelyek megmagyarázzák a neutron szerepét az ősrobbanásban.

Kolláth Zoltán Csillagos égbolt park a Zselicben című előadásával a vacsora utáni kirándulást készítette elő.

Horváth Dezső (MTA KFKI Részecske- és Magfizikai Kutatóintézet, Budapest és ATOMKI, Debrecen) A CERN óriási részecskegyorsítója és kísérletei című előadásában a részecskék és kölcsönhatások, a CERN és gyorsítói részterületek ismertetésével jutott el a Nagy Hadronütköztetőhöz.

Ebéd előtt az érdeklődők a város nevezetességeivel ismerkedhettek egy kétórás városnézés keretében. A látnivalókkal kapcsolatban a csoportot Zetz József tanár igen alaposan és szakszerűen tájékoztatta.

A délutáni programban az alábbi műhelyfoglalkozásokat  tekinthették meg az ankét résztvevői:

Csordás Éva és Farkas László (Keszthely): Interaktív fizika - Új lehetőségek a fizika tanításában

Góczy Ildikó (Budapest): Folyadék mágneses előállítása és tulajdonságai

Honyek Gyula (Budapest): Szálkák és sziporkák közel negyven év fizikatanítási tapasztalataiból

Jarosievitz Beáta (Budapest): A diákok természettudományos műveltségének gondozása és fejlesztése hazai és nemzetközi projektekkel

Jarosievitz Zoltán (Budapest): Morzsák az Elektrotechnikai Múzeumból

Kopasz Katalin (Szeged): Üstökös az asztalon, avagy hogyan főzzünk csillagászati demonstrációs eszközöket

Kovács Kálmán (Budapest): Kvantumok az elemi fizikában

Nagy Anett (Szeged): Leonardo nyomában - kísérletek egyszerű eszközökkel

Az időjárás kegyeibe fogadott bennünket és így a vacsorával egybekötött kirándulás keretében megismerkedhettünk a zselici Csillagos égbolt parkkal.

4. nap, szombat

Az utolsó napi programunkat a kaposvári Városháza impozáns Dísztermében bonyolítottuk le. Először Oláh Lajosné alpolgármester köszöntötte a résztvevőket. Megjelent Stickel Péter igazgató (Kaposvár Önkormányzata Oktatási, Kulturális és Sport Igazgatósága) is. Az üléselnök Zsúdel László volt.

Trócsányi Zoltán (DE TTK Kísérleti Fizikai Tanszék, Debrecen) Sötét anyag a Világegyetemben és a laboratóriumban címmel tartott előadásával napjaink egyik gyakran felmerülő problémájáról tájékoztatott bennünket.

SükösdCsaba A négy kölcsönhatás és a csillagok című előadásával a kölcsönhatások világot egységbe formáló szerepéről győzte meg a hallgatóságát.

Trócsányi előadás

Az ankét zárását megelőzően Kolláth Zoltán azokból a képekből vetített, amelyek az éjszakai sétán készültek.

Az ankét zárásakor az elnökségben helyet foglalt Sükösd Csaba (a társulat alelnöke), Pákó Gyula (a vezetőség elnöke), Farkas László (a vezetőség tagja, az eszközbemutatókat bíráló Bizottság elnöke) és Ujvári Sándor (a vezetőség tagja, a műhelyfoglalkozásokat bíráló Bizottság elnöke).

Farkas László az eszközbemutatók számának növekedését, igen magas színvonalát és az ankét résztvevőinek aktív érdeklődését hangoztatva ismertette a Bizottság döntését:

I. díjas: Piláth Károly (Budapest)

II. díjas: Márky-Zay János (Hódmezővásárhely)

III. díjas: Nyerges Gyula (Esztergom) és Zátonyi Sándor (Békéscsaba).

A többi 5 bemutató dicsérő oklevelet kapott.

Ujvári Sándor röviden értékelte a 24 műhelyfoglalkozást. Véleménye szerint az igényelt technikai eszközöket sikerült biztosítani, az időrendet be tudtuk tartani, és a feldolgozott témák időszerűek, a tanítás gyakorlatában felhasználhatók voltak. A bizottság döntése alapján

I. díjas: Csiszár Imre (Szeged) és Nagy Anett (Szeged),

II. díjas: Jarosievitz Zoltán (Budapest) és Jendrék Miklós (Vác),

III. díjas: Elblinger Ferenc (Szekszárd) és Honyek Gyula (Budapest).

A további 18 műhelyes elismerő oklevelet kapott.

Egyben megköszönte a műhelyfoglalkozások lebonyolításában nélkülözhetetlen segítséget nyújtó kaposvári kollégák, Drankovics József (szervező), Guethné Nyári Éva, Hegedűs József, Hunka Gáborné, Reőthy Ferenc (igazgató), Szabó József, Tóthné Berzsán Gabriella munkáját.

Pákó Gyula összefoglaló értékelésében kitért azok munkájára is, akik hozzájárultak a sikeres ankét megszervezéséhez és lebonyolításához. Kiemelten emlékezett meg Kolláth Zoltán tevékenységéről. Megállapította, hogy a két szakcsoport együttműködése követendő példát jelent a jövőre nézve.

Megköszönte a város támogatását és a Táncsics Mihály Gimnázium segítségét. Személy szerint a következőket említette meg:

Gazder József (a FORNETTI cég kereskedelmi vezérigazgatója), Bálint János (a technikai háttér zavartalan működése), a helyi szervezők/segítők közül: Gadár László, Drankovics József és Hegedűs József (Táncsics Mihály Gimnázium tanárai) Guethné Nyári Éva (váratlan akadályok elhárítása), Frányó Zsolt (az Oktatási Iroda vezetője), a vezetőség minden egyes tagja és Nagy Zsigmondné, Margó (ügyvezető titkár). Elárulta a jövő évi ankét helyszínét is: várhatóan Miskolc immár harmadik (!) alkalommal fogadja a fizikatanárokat.

Sükösd Csaba (a társulat alelnöke) zárta be az ankétot azzal az észrevétellel, hogy a hosszú és akadályoktól sem mentes szervezőmunka eredményeként egy olyan rendezvény végére értünk, amely szakmai feltöltődést jelent a résztvevők számára

Az ankét után

Az ankét zárása után szinte azonnal az előadásokat (egy kivétellel) Mester András felvitte a honlapunkra. Ezzel is segítettük azok hasznosíthatóságát.

A vezetőség a véleménykérő lapok és a beküldött dolgozatok áttanulmányozása után - még az 53. ankét szervezésének megkezdése előtt - röviden értékelte az ankétot. Jövőbeni munkájának alapjaként elfogadta a résztvevők észrevételeinek többségét. Ezek közül néhányat megemlítünk.

Jó volt a témaválasztás, és az, hogy egyes részterületek elismert művelőit sikerült előadónak megnyerni.

Az előadók jól felkészültek. Közülük Sükösd Csaba előadásait tartották a legjobbnak. Ugyancsak kiválóak voltak Balázs Lajos, Oláh Katalin és Trócsányi Zoltán előadásai.

A körülmények kiemelkedően jók voltak. Nagy előnyt jelentett, hogy gyakorlatilag egy helyen volt minden.

Most nem volt gond a jelenléti ív aláírásával.

A szállás kiemelkedő színvonalú volt, és az ankét végére a templom éjjeli hangjelzéseit meg lehetett szokni. Az étkezéssel kapcsolatban egyetlen negatív vélemény sem hangzott el.

A kissé feszített időbeosztás ellenére igen jó hangulatú rendezvény volt.

Az elküldött dolgozatok színvonalával és kivitelével elégedettek lehetünk.

Feltétlenül javítani kell a jelentkezők tájékoztatásán; a Fizikai Szemlében elhelyezett információ nem jut el mindenkihez.

A műhelyfoglalkozások rövid összefoglalóihoz hasonlót kellene mellékelni az előadásokról és az eszközbemutatókról is. Az erőltetett fórum nem érte el a kitűzött célt. Nem lenne szabad megengedni, hogy az igényelt program a minisztériumi vendég/küldött és a társulat tisztségviselőinek a párbeszéde legyen.

A csillagtúra megítélése szélsőséges volt.

Hiányolták az üzem/intézmény-látogatást.

Hiányolták a természeti jelenségek (pl. éghajlat) okainak vizsgálatát.

Az eszközbemutatóra szánt helyiségek nem feleltek meg a célnak, zsúfoltságot okoztak. Nem szabad, hogy a bemutató lebonyolítása másodlagos szempont legyen.

Közönségdíjat kellene kiírni az előadók számára és azt az ankéton át kellene adni.

Valahogyan emelni kellene a műhelyfoglalkozások és eszközbemutatók díjainak nagyságát.

A fogadás méltatlan volt a sikeres ankéthoz.

A következő ankét témájaként épületfizikát(!), mechanikát és modern fizikát javasoltak a résztvevők.

Csak néhány elismerő/elmarasztaló észrevételt emeltünk ki a számos megállapítás közül. "Súlyuk"-tól függetlenül mindegyiket fontosnak tartjuk, és a következő miskolci ankét szervezésekor tekintetbe vesszük azokat.

A vezetőség megbízásából:
Kopcsa József