Fizikai Szemle honlap

Tartalomjegyzék

Fizikai Szemle 1997/11.

XXI. ORSZÁGOS ÁLTALÁNOS ISKOLAI FIZIKATANÁRI ANKÉT

Juhász Nándor
vezető tanár, Szeged

A XXI. Országos Általános Iskolai Fizikatanári Ankét és Eszközkiállítást 1997. június 24-26. között ismét Egerben rendezte meg az Általános Iskolai Szakcsoport. A nagysikerű rendezvény közel 270 résztvevője között jelen volt néhány határon túli fizikatanár is, aki a fizikát magyarul tanítja ottani iskolájában.

A megnyitón Rónaszéki László, a szakcsoport elnöke, az ELFT nevében Marx György, a Társulat elnöke, a vendéglátók nevében pedig Semperger Tibor Heves Megye Közgyűlésének alelnöke és Ringelbann György, Eger város polgármestere köszöntötte a résztvevőket.

A megnyitó alkalmával került sor az 1997. évi MIKOLA DíJ átadására, amelyet Szöllősi József Somogy megyei vezető szaktanácsadó vehetett át. A megnyitó ünnepélyes hangulatába illeszkedett a Heves megyei csoport meglepetése, amikor is Szombathy Gyula, a megyei csoport és az ankét résztvevői nevében meleg szavakkal köszöntötte Marx Györgyöt, a Társulat elnökét 70. születésnapja alkalmából.

Nagy várakozás előzte meg az oktatáspolitikai tájékoztatót, amelyet Gál Ferenc, az MKM osztályvezetője tartott a bevezetés előtt álló NAT-tal kapcsolatos aktuális teendőkről, a pedagógiai program és a helyi tanterv készítésének, valamint az új jogszabályokból adódó feladatokról.

Az első napon Nagy József (JATE) előadásának témája az alapműveltségi vizsga funkciója, szerepe és tartalma volt, valamint Halász Tibor (JGYTF) a NAT tartalmi kérdéseiről, a fizikatanítás lehetséges mozgásteréről tartott tájékoztatót és válaszolt a felmerülő kérdésekre.

Az eszközkiállítást Horváth Tamás, a Heves megyei Pedagógiai Intézet igazgatója nyitotta meg. A 13 kiállító között szintén volt határon túli kolléga, Bartha Zsolt Kézdivásárhelyről, aki már nem először hozta el maga készítette ötletes eszközeit és akit a körültekintő zsűri III. díjjal jutalmazott. II. díjas: Jurisits József Bonyhádról, az I. díjat és a közönség díját is az előző évhez hasonlóan Vida József egri tanár kapta. További helyezettek: IV. díjas: Daróczi László Püspökladány, V. díjas: Bérczi Enikő Budapest, VI. díjas: Lehoczki Pál Békéscsaba. Elismerésben részesült még: Schmidt György Seregélyesről, Gyimesi Zsuzsanna Vácról, Iványi Tibor és Pákó Gyula Budapestről, valamint Szekeres Lászlóné Budapestről.

A műhelyfoglalkozások változatos és aktuális témákat dolgoztak fel: konkrét helyi tanterv-változatok és hozzájuk kapcsolódó, újszerű kísérletek bemutatásával, a 100 éves elektronhoz kapcsolódó fizikatörténeti vetélkedő és kiállítás ismertetésével és a nukleáris ismeretek általános iskolás szinten is megérthető körének kísérletekkel történő demonstrálásával.

A második nap szinte teljes egészében a nukleáris fizika és a környezetvédelemmel kapcsolatos foglalkozások jegyében telt. Marx György professzor nagyívű előadásától "A nukleáris politika" címmel, Tóth Eszter: "A nukleáris műveltségről" és Szűcs József "A nukleáris fizika tanítása a NAT szellemében", egészen a konkrét, terepen történő akadályversenyszerű gyakorlatokig.

Az ankét látogatói tevőlegesen is valóságos részeseivé lettek a nukleáris ismeretszerzésnek a mátraderecskei kirándulás során. Nagy élmény volt mindenki számára.

Újfaludi László, az egri Eszterházy Károly Tanárképző Főiskola Fizika Tanszékének vezetője, azokra a konkrét környezeti problémákra hívta fel előadásban a résztvevők figyelmét, amelyekre a fizikatanítás is képes hatékony szemléletformálásra. Az ankét népes hallgatóságát Boros Dezső tájékoztatta a Csodák Palotája Interaktív Bemutatóház működéséről, a tudományos ismeretterjesztésben betöltött szerepéről és jövő évi terveiről.

A harmadik napon három izgalmas foglalkozás. Ifj. Zátonyi Sándor "Rezgések és hullámok" című előadásában hasznos módszertani tanácsait remek demonstrációs kísérletekkel fűszerezte. Abonyi Iván: "Hogyan forradalmasította az elektron a 20. század fizikáját" címmel tudomány és technikatörténeti mérföldköveket idézett fel az évforduló kapcsán. P. Tóth Béla, szentendrei református lelkész: "A megismerés határairól" szóló előadásával teremtett harmóniát a tények és az érzelmek világában. Mondandójában rávilágított, hogy nemcsak a fizikai törvények ellen, de a transzcendens világ törvényei ellen sem lehet véteni. Arra hívta fel figyelmünket, hogy örökösen változó világunkban megváltoztatni csak azt lehet, amit és akit előbb megismertiink és megszerettünk. Már az élettelen dolgoknál is megmutatkozik a megismerés kockázata, ha mechanikusan akarjuk megismerni a dolgokat, akkor nagyon sok tévedés lehetséges.

A három napos, magas színvonalú tanácskozás emelkedett, bensőséges hangulatban fejeződött be. A fizikatanárok legrangosabb országos konferenciáját Eger város részéről Ringelhann György polgármester, a Társulat nevében pedig Juhász Nándor, az általános iskolai szakcsoport vezetőségi tagja zárta be, egyben köszönetet mondva mindazoknak a vendéglátóknak, szervezőknek, közreműködőknek és támogatóknak, akik hozzájárultak a rendezvény gördülékeny, sikeres lebonyolításához és azon fáradoztak, hogy az idelátogatók jól érezzék magukat.

Jelentős támogatás érkezett az MKM-től, a Magyar Szabadalmi Hivataltól, az OMFB-től, a Soros Alapítványtól, a Paksi Atomerőmű Rt.-től, a Nemzeti Tankönyvkiadó Rt.-től, a MOZAIK Oktatási Stúdiótól, a Heves Megyei és Eger Városi Önkormányzattól, valamint több neves és névtelen helyi szponzortól. Köszönet érte!