Barabási Albert-László:
A WEB FIZIKÁJA

Térkép 100000 Internet routerről és fizikai
kapcsolataikról. Térkép 100000 Internet routerről és fizikai kapcsolataikról. Ezt a térképet számtalan adatcsomag követésével kaptuk, miközben egyik gépről a többire küldtük. Felfedi, hogy a pár erősen csatolt csomópont tartja egybe a hálózatot.
A szociológusok eszközöket kölcsönöznek a hálózatkutatóktól, hogy jobban bemutathassák az emberek csoportjainak viszonyát egymással. Az ábra egy szociális hálózatot mutat be Canberrából (Ausztrália). Az ábra egy szociális hálózatot mutat be
Canberrából (Ausztrália).

1. ábra

1. ábra. (a) Az Erdős-Rényi véletlen-gráf modell N pontból áll, melyek mindegyike p valószínűséggel kapcsolódik a másikhoz. Erre a hálózatra N = 10 és p = 0,2. Ha 45 párt tudunk alkotni, akkor körülbelül 9 kapcsolatot várunk. (b) A skálafüggetlen-modell feltételezi, hogy a hálózat folyamatosan nő új pontok hozzáadásával. Az új pont (piros) hozzákapcsolódik két meglevő ponthoz (fekete) a t+1. időpontban. Az új csomópont nagyobb valószínűséggel kapcsolódik erősen kapcsolt csomóponthoz a preferenciális kapcsolódás elve szerint. (c) A hálózat kapcsoltsága a P(k) valószínűséggel írható le, ahol a csomópontnak k kapcsolata van. Véletlen-gráfok esetében a P(k)-nak erős maximuma van (k)-nál és exponenciálisan cseng le nagy k esetén. (d) Skálafüggetlen-modellben nincs P(k)-nak csúcsa, és hatványfüggvény szerint cseng le, P(k) ~ K- nagy k esetén. (e) A véletlen-gráf igen homogén, vagyis a legtöbb csomópontnak azonos a fokszáma. (f) A legtöbb csomópontnak a skálafüggetlen-modellben egy vagy két kapcsolata van, míg egy néhánynak viszont igen sok kapcsolata van, ez garantálja, hogy a rendszer teljesen kapcsolt. A csomópontok több mint 60%-a elérhető az erősen kapcsolt pontokból, míg ez csak 27% a véletlen hálózatok esetében. Ez azt bizonyítja, hogy a hubok esetében a skálafüggetlen-modell a kulcstényező. Mindkét hálózat 130 csomópontot és 430 kapcsolatot tartalmaz.

 

2. ábra

2. ábra. (a) A World Wide Web esetében a Web dokumentumok a csomópontok és mindegyikük az úgynevezett URL-lel van egyértelműen azonosítva. A legtöbb dokumentum, így a mi website-unk is, a www.nd.edu/~networks, is tartalmaz URL-t, melyek egy másik weboldalra mutatnak. Ezek az URL-ek kimenő linkek kki, három közülük az ábrán is látható kék nyíllal jelölve. Jelenleg 80 dokumentum mutat világszerte a lapunkra, kbe, bejövő zöld nyíllal jelölve. Miközben csak rajtunk múlik a kimenő linkek száma, a bejövő linkek számát más emberek választják meg, ami meghatározza a weboldal népszerűségét. (b) Az Internet másrészt a routerek hálózata, melyek adatcsomagokat navigálnak egyik számítógépről a másikra. A routerek egymás között is össze vannak kötve számos fizikai és drótnélküli kapcsolattal és domain csoportokba vannak szervezve. (c) A valószínűségi eloszlás, hogy egy weboldal kbe (zöld) és kki (kék) kapcsolattal rendelkezik hatványfüggvényt követ; Ez az eredmény Hawoong Jeong által 325 000 weboldal összegyűjtött adatán alapul. (d) Az eloszlás foka router-szinten, ahol k a router más routerekkel levő kapcsolatainak számát jelöli. Ez a kutatás Ramesh Govindan (University of Southern California) 260000 routeren végzett vizsgálatán alapul és bemutatja, hogy az Internet hatványfüggvény jellegű viselkedést mutat.

 

3. ábra

3. ábra. A sematikus ábrázolás a skálafüggetlen-modell fitness-szel kibővített változatát és a Bose-gáz kapcsolatát mutatja (a). A hálózatban minden csomópont véletlenül választott fitness-értéket kap és különböző színekkel jelöltük. A fitness értéke azt mutatja, hogy a csomópont milyen valószínűséggel képes új kapcsolatokat szerezni, a rátermettebb több kapcsolatot létesít, ahogy a hálózat nő. Összerendeltük az energia értéket a csomópontok fitness-értékével az formulát felhasználva, hogy Bose-gázt kapjunk véletlen energiaszintekkel. A leképezésben a rátermettebb csomópont (nagy ) alacsonyabb (kicsi ) értéket eredményez. Egy kapcsolatot a hálózatban i-től j-ig megfeleltethetünk a Bose-gázban egy részecskének az e; energiaértéken. A hálózat fejlődik idővel új csomópont () hozzáadásával, mely két csomóponthoz is kapcsolódik (szaggatott vonal). A Bose-gázban ez megfelel egy új energiaszint hozzáadásának (), és két új részecske hozzáadásának , és energiaszinteken, melyekhez kapcsolódik. Ahogy a hálózat nő, az energiaszintek és a részecskék száma lineárisan nő. A számítás szerint két eset lehetséges, attól függően, hogy milyen eloszlást választottunk az energia szintekből (fitness-értékekből). (b) A “jobb gazdagabb lesz" fázis, ahol nincs tiszta győztes. A részecskesűrűség csökken, ahogy az energiaszint nő. (c) Ezzel ellentétben, ha a Bose-Einstein-kondenzáció veszi át a szerepet, akkor a legjobb csomópont szerzi meg a kapcsolatok jelentős részét. Ez a csomópont erősen telített, míg magasabb energiákon alig van betöltöttség.

 

4. ábra

4. ábra. A komplex hálózat hiba és kiesés elleni robusztusságát tesztelhetjük, ha megfigyeljük a csomópontok elvételének hatását. (a) A körrel jelölt csomópontok elvétele a hálózat szétesését okozza. (b) A legnagyobb klaszterméret 22-ről 7-re csökken, ha elveszünk három, azaz 14 %-nyi csomópontot. (c) A perkolációelmélet jóslata szerint a véletlen hálózat fc kritikus frakció elvétele után esik szét kis hálózatokra. Ez a jóslat nem érvényes skálafüggetlen-hálózatokra, ahogy az az ábrán látható. A legnagyobb frakció méretét ábrázoltuk az elvont pontok arányában. A számítások azt mutatják, hogy a klaszterméret csak akkor válik nullává, ha minden csomópontot elvonunk (zöld). Habár, ha a legnagyobb fokszámú csomópontokat vonjuk el, akkor a hálózat kis fc értéknél már szétesik. (d) Ha az Internetről véletlenül vonunk el pontokat, akkor úgy találtuk, hogy a pontok 80%-ának elvétele után esik szét kisebb fragmentumokra (zöld). Ha azonban a hackerek a legnagyobb fokszámú csomópontokat támadják meg (piros), akkor ugyanazt a hatást érhetik el a csomópontok kis részét felhasználva.