következtében részben gerjesztődnének, esetleg ionizálódhatnak is, s ekkor már nem az eredeti gázról lenne szó. A mérnöki vízgőztáblázatokban nem is találunk 1000 °C­-nál nagyobb hőmérséklethez tartozó adatokat.

A Joule-Thomson-effektus adta hőmérsékletváltozás azonban nem csak a kiindulási hőmérséklettől, hanem a kiindulási nyomástól is függ. Ha például az 500 °C-os vízgőz nyomását nem 2 atm-ról fojtjuk le 1 atm-ra, hanem 500 atm-ról 499 atm-ra, a hőmérsékletcsökkenés az előbbi 0,5 °C-nak is csak a fele, 0,25 °C lesz. Ez azt mutatja, hogy elég magas nyomáson az ilyen kis Δp értékkel való fojtás (ezt nevezik differenciális Joule­-Thomson effektusnak) előbb-utóbb hőmérsékletemelke­déshez vezet.

Persze ha az 500 °C-os, 500 atm nyomású vízgőz nyomását 1 atm-ra fojtjuk, (ez az igazi, vagy "integrális" Joule-Thomson effektus) akkor hőmérséklete már jelentősen csökken, lehűl 122 °C-ra).

Nemcsak gázzal, hanem folyadékkal is elvégezhetjük a Joule-Thomson kísérletet. A H2O példájánál maradva megvizsgálhatjuk, hogyan változik a víz hőmérséklete a fojtásos folyamat során. A víz entalpiája elég jó közelítésben csak a hőmérséklet függvénye, így csak nagyon kis hőmérsékletváltozásokat várhatunk. Induljunk ki itt is az 500 atm nyomású kezdőállapotból, legyen a kezdő­hőmérséklet 273 °C (= 546 K). Ha követjük azt a izentalp görbét, amely ezen a kezdőállapoton halad át a p; T diagramon, akkor az alábbi p, T értékpárokhoz jutunk:

p; 500 atm    400 atm    300 atm    200 atm    100 atm
T; 273,0 °C   273,2 °C    273,4 °C   273,3 °C   272,8 °C

Ez azt jelenti, hogy ha az 500 atm nyomású 273 °C hőmérsékletű H2O fluidumot 400 atm-ra fojtjuk, akkor 0,2 °C-kal felmelegszik, ha viszont 100 atm-ra fojtjuk, akkor 0,2 °C-kal lehűl. Ha éppen 125 atm-ra fojtanánk, hőmérséklete pontosan ugyanannyi lenne, mint a kiindu­lási állapotban volt.

Nemcsak ideális gázra jellemző tehát, hogy a Joule-Thomson folyamatban nincs hőmérsékletváltozás.

Minden tiszta anyagra, nem túl kicsi és nem túl nagy hőmérsékletek esetén akármelyik hőmérséklethez tarto­zik tetszőlegesen sok olyan (p, p') nyomás értékpár, amelyek entalpiája egyenlő egymással.

Ekkor a nagyobb nyomásról a megfelelő kisebb nyo­másra fojtva az anyagot, hőmérséklete nem változik meg. Az előbb említett 273 °C vizet 500 atm-ról 125 atm-ra, vagy 400 atm-ról 175 atm-ra vagy 350 atm-ról 250 atm-ra fojtva nem lesz hőmérsékletváltozás. A differenciális Joule-Thomson effektus során ezen a hőmérsékleten kb. 300 atm nyomáson nem lesz hőmérsékletváltozás.

Joule-Thomson koefficiens

A víz most leírt viselkedése a tiszta anyagokra általá­ban is jellemző, s az alábbi ábrákon foglalható össze: (5. ábra.).

A p; T koordinátarendszerben az olyan p*, T* állapot, amely esetén a differenciális Joule-Thomson-effektus­ban nincs hőmérsékletváltozás, mindig egy izentalp görbének a legnagyobb hőmérsékletű állapota. Látszik, hogy ugyanilyen entalpiájú, de p*-nál kisebb nyomású állapotok esetén differenciális Joule-Thomson-effektus során a hőmérséklet csökken, p*-nál nagyobb nyomások esetén nő. Ezért a p*, T* állapotot a megfelelő entalpiához tartozó "inverziós állapotnak" hívják, itt "fordul meg" (invertálódik) a differenciális Joule-Thomson-­effektus kimenetele.

A differenciális Joule-Thomson-effektus eredményé­nek mennyiségi jellemzésére vezették be az ún. Joule­Thomson-koefficienst (µJ.T.,) az alábbi definícióval:

képlet

Az egyensúlyi termodinamika alapösszefüggései segít­ségével µJ.T.-t az anyag más jellemzőivel is összekapcsol­hatjuk:

TdS = dU + pdV
TdS = d(U + pV) - Vdp
TdS = dH -Vdp

5. ábra
5. ábra. Állandó entalpiájú (izentalp) görbék és fojtásos folyamatok ábrázolása a (p; T) koordinátarendszerben
5. a. ábra. A kezdeti (pk, Tk) állapotból melegebb (p1, T1) és hidegebb (p2, T2) állapotba is átmehet az anyag. Ha nyomását éppen p3-ra csökkentjük, hőmérséklete nem változik.
5. b. ábra. Ugyanahhoz a hőmérséklethez tetszőleges sok olyan (pi, pi') nyomás értékpár tartozik, amelyek esetén nem lesz hőmérsékletváltozás a Joule-Thomson-kísérletben.
5. c. ábra. Egy kiválasztott T* hőmérséklethez tartozó p* nyomás, amely esetén a differenciális Joule-Thomson effektusban nem lesz hőmérsékletváltozás

Legyenek az extenzív állapotjelzők (S, H, V) p és T függvényei. Ekkor S = S (p,T) teljes differenciálja:

képlet

Másrészt

képlet

Tekintsük azt a speciális esetet, amikor dH< /I>= 0, mivel képlet-t akarjuk meghatározni:

képlet

Ebből az egyenletből:

képlet

Szemléletesebb kifejezést kapunk, ha felhasználjuk a következő Maxwell relációt:

képlet

valamint a térfogati hőtágulási együttható alábbi definí­cióját:

képlet

Ezekkel

képlet

ami így is írható:

képlet