Fizikai Szemle 1990/11. Hátlap.

X. MAGYAR MAGFIZIKUS TALÁLKOZÓ

Az Eötvös Loránd Fizikai Társulat és az ATOMKI közös szervezésében augusztus 21 és 24 között Sárospatak adott otthont a X. Magyar Magfizikus Találkozónak. A kétévenkénti Találkozóra idén a Comeniusról elnevezett Tanítóképző Főiskolán közel hatvanan jöttek össze az ATOMKI-ból, a KFKI-ból, az Izotópkutató Intézetből, az Eötvös Loránd és a Kossuth Lajos Tudományegyetemekről. A Magfizikus Találkozók megrendezésének egyik fő célja hagyományosan, hogy a résztvevők minél átfogóbb képet kapjanak a hazánk magfizikusai által művelt témák változatosságáról, az elért eredményekről, tervekről.

A jubileumi Találkozó megnyitójára és azt követő első tudományos ülésszakra a város impozáns Művelődési Házában került sor. Berényi Dénes akadémikus bevezető gondolatai után az alacsonyenergiájú magfizika területéről hangzottak el előadások. A következő nap délelőttjén közepes- és nagyenergián végzett kísérletek jelenlegi helyzetét ismertették az előadók. A délutáni, majd a következő délelőtti ülésszak első felében az elméleti magfizikusok mutatták be kutatási eredményeiket. A Találkozó hátralevő részében a magfizika alkalmazásaihoz kapcsolódó előadások hangzottak el. A tudományos programot a híres pataki Nagykönyvtár és Iskolamúzeum, továbbá a Rákóczi vár megtekintése egészítette ki.

 

fotó
A találkozó résztvevői

 

A háromnapos Találkozó jó alkalmat adott a szakmai diszkussziók mellett egyéb, a hazai magfizikai kutatások fejlődését, jövőbeni alakulását illető kérdések megvitatására is. Sok szó esett a nemzetközi együttműködések kiemelkedő jelentőségéről, hiszen a témák többsége, főleg az alapkutatásban nem nélkülözheti a fejlett kísérleti berendezéseket és a feldolgozáshoz szükséges számítástechnikai hátteret. Ehhez a kérdéshez kapcsolódva számos javaslat, megjegyzés hangzott el, melyekről bővebben egy kötetlen esti kerekasztal beszélgetés keretében fejlesztették ki véleményüket a jelenlevők. Elképzelések, hasznos gondolatok cserélődtek ki a romló hazai kutatási feltételek mellett meglévő és a jövőben beszerezhető eszközök olyan irányú felhasználását illetően, hogy mind az alap- mind az alkalmazott kutatás területén továbbra is nemzetközileg elismert eredmények születhessenek.

A X. Magyar Magfizikus Találkozót zárszavában Erő János eredményesnek, jól megszervezett, jó hang latú rendezvénynek minősítette, megköszönte a szervezők munkáját és kifejezte reményét, hogy két év múlva a hazai magfizikus kollektíva ismét hasonló színvonalú Találkozón vehet részt.

Józsa Miklós, ATOMKI