Fizikai Szemle honlap |
Tartalomjegyzék |
Czeizel Endre, Siffel Csaba OKI, Humángenetikai és Teratológiai osztály
- WHO “Örökletes Ártalmak Társadalmi Megelőzése" Együttműködési Központ
Brázai László ÁNTSZ Paks Városi Intézete
Apjok Enikő SOTE II. sz. Gyermekgyógyászati Klinikája
A sugárzásnak az egészségre gyakorolt hatásával kapcsolatban szélsőségesek a nézetek, és ez érvényes az atomerőművek megítélésére is. A Csernobilban történt katasztrófa szerte a világon felerősítette az esetleges atomerőmű-balesetektől való szorongást. Itt azonban súlyos, emberi mulasztásokkal és az elmaradt technikával magyarázható balesetről volt szó, amely miatt nagy dózisú sugárzás érte az atomerőműben dolgozókat és a környéken lakókat [19]. Ennek kimutatható távolhatása hazánkban nem volt [5]. Mégis, ez általános félelmet keltett az atomerőművekkel szemben. Ezt, elsősorban a szakemberek és a “zöldek" körében, tetézte a sellafieldi atomerőművel kapcsolatos vizsgálat. Ez az atomerőmű 1950-ben kezdett működni. A vizsgálat kivitelezése szakmailag mintaszerű volt [11]: a környező Seascale-ben az 1953 és 1983 között születetteket vizsgálták. A 25 éven aluliak között 7 leukémiát találtak, és ezek közül 5 a 10 éven aluli gyermekek között fordult elő. A következtetés szerint az atomerőműben dolgozó és a környéken lakó férfiak gyerekeiben - a sugárterheléssel arányosan - a daganatok aránya magasabb volt [10, 18]. Ugyan összesen 5 esetről volt szó, de ez 10-szer meghaladta a várt gyakoriságot és ezért nagy figyelmet keltett. Az alacsony sugárdózisok hatásának ismeretében ez a lelet nehezen volt értelmezhető. A japán atombomba-sérültek [15, 16, 20] és a sugárkezelésen átesett rákos betegek [14] ugyanis nagy sugárdózisban részesültek, mégis utódaikban sem a genetikai eredetű fejlődési rendellenességeket, sem a gyermekkori daganatokat nem találták gyakoribbnak. Más nyugati atomerőművekben végzett utánvizsgálatok az említett összefüggést nem erősítették meg [13, 1]. Végül a sellafieldi esetek kapcsán is megcáfolták az ok-okozati összefüggést [8], ugyanis az atomerőműben dolgozók 92 %-a nem Seascale-ben lakott, és az ő gyermekeikkel semmi baj nem volt [18], ami a jogi felelősséget is kizárta [9]. Mégis, mindezek ismeretében a WHO javaslatot tett minden atomerőmű mutagenezis-epidemiológiai vizsgálatára. Ez adta az indítékot hazánk egyetlen ilyen intézménye: a paksi atomerőmű vizsgálatához. A dolgozók egészségi állapota az üzemorvosi szolgálat színvonalas munkájának köszönhetően jól ismert [17]. Így magunk az atomerőmű közvetlen környezetében élő lakosság mutagenezis-epidemiológiai vizsgálatára vállalkoztunk, mégpedig a fejlődési rendellenességek (congenitális abnormalitás = CA), majd ezen belül a genetikai ártalmakat jelző, indikátor CA-k [4] és a gyermekkori daganatok (GyD-k) gyakoriságának a meghatározása alapján. E közleményünkben a paksi vizsgálat főbb eredményeit és tanulságait foglaljuk össze.
A vizsgálat
A sellafieldi vizsgálat vezetőjével, néhai Martin J. Gardnerrel és a WHO e témában illetékes szakemberével: Richard M. Sternnel történt konzultációk alapján az egyetlen hazai atomerőmű mutagenezis-epidemiológiai vizsgálatakor a következő lépésekből álló kutatást terveztük:
Eredmények
A kutatásunk eredményei közül itt a Pakson történt vizsgálat főbb tanulságait mutatjuk be.
1. ábra. A bejelentett, a bejelentett és kiegészitett CA-s esetek éves gyakorisága, valamint a csecsemőhalandóság alakulása Pakson
A CA-k azonban különböző heterogén eredetű CA-típusok halmazát jelentik. Így a továbbiakban két irányú értékelést végeztünk. Egyfelől megvizsgáltuk, hogy vajon Pakson az összes nyilvántartott CA-a belül mutatott-e valamelyik CA-típus a vártnál szignifikánsan magasabb gyakoriságot.
Az egyes CA-típusok bejelentett gyakorisága egyetlen esetben sem haladta meg szignifikánsan a várt értéket. Négy CA-típus magasabb gyakorisága érdemel említést. A 3 nemi szervi CA-k okozta magasabb gyakoriság (0,77 %o a várt 0,12 %o helyett) olyan kisebb anomáliákra (például hydrokele) vezethető vissza, amelyeket helyes lett volna kihagyni. A 3 genetikai szindróma eloszlása: Larsen-, Hallermann-Streiff-szindróma, illetve a harmadik esetben csak annyi ismeretes, hogy monogénes ártalomról van szó. A 3 végtaghiányos CA kétszerese a várt gyakoriságnak. Két esetben az egyik alkar - jobb, illetve bal - hiányáról (peromeliáról), míg a harmadik esetben a bal kéz ujjainak részleges hiányáról (adactiliáról) van szó. Mind a három a terminális transzverz típusba tartozik, amely a végtagbimbó vérellátási zavarára vezethető vissza. Ennek hátterében beágyazódási zavar, illetve erekre ható tényezők állhatnak. Legnagyobb eltérést a várt és talált gyakoriság (6,4-szeres) között a 4 rekesz-CA okozta. Két esetben ismeretes a rekesz-CA típusa: egyik rekeszsérv, a másik rekeszizom relaxáció. Itt az ulrahangvizsgálatok gyakoriság-növelő szerepére kell gondolni. Ezek az eltérések azonban a véletlen engedte határokon belül vannak.
Másfelől részletesen értékeltük az indikátor CA-kat. Ezekre a kiegészített és ellenőrzött CA-anyag értékelésekor térünk ki.
Az OTR adatai szerint a vizsgált gyermek-populációban összesen 4 GyD szerepel. Ezek közül azonban csak 1 született a vizsgálati időszakban. Így a 0,26 ezrelékes nyilvántartott gyakoriság messze elmarad a 0-14 éves korosztályban várt 1,8 ezrelékes értéktől.
Az egyes CA-típusok értékelése a bejelentett és kiegészített anyagban hét CA-típusban utalt a vártnál magasabb értékre. Itt a nemi szervi CA-kra és a rekesz CA-kra nem térünk ki, mivel az anyag kiegészítése során új esetre nem derült fény. Az észlelt kamrai sövénydefektus gyakorisága 4,9-szer volt magasabb a vártnál. A diagnózisok többsége azonban csak a szívzörejek alapján történt, ezek nagy része nem tekinthető valóban CA-nak. A komplex szív- és érrendszeri CA-k mélyebb elemzésére a komponens CA-k ismeretében vállalkozhatunk. 3-3 esetben a kamrai sövénydefektus pulmonáris stenosissal és ductus Botall-i perzisztenssel társult. További 1-1 esetben a kamrai sövénydefektus aorta stenosissal, nagyon kisfokú coarctatio aortaeval, illetve pitvari septum defektussal kombinálódott. A pitvari septum defektus II. típusa 1-1 esetben pulmonalis stenosissal és ductus Botall-i perzisztenssel társult. Két esetben a komponens CA-k nem ismertek. A vesehiány talált gyakorisága: 1,03 ezrelék. Ez 4,5-szer magasabb a várt (0,23 ezrelék) értéknél. Az emberek körülbelül 4 %-ának azonban csak egy veséje van. Az ultrahang-diagnosztika alkalmas e korábban csak boncoláskor észlelt unilaterális CA felismerésére. A talált húgyrendszeri obstrukciós CA előfordulása 8,8-szer magasabb a vártnál. Itt azonban megint csak az újonnan bevezetett ultrahang-diagnosztikának e CA-ra gyanús esetek arányának növekedésében játszott szerepére kell gondolnunk. A végtaghiányos CA-k talált gyakorisága 3,7-szerese a vártnak. Két új esetre derült fény, adactilia (terminális transzverz típus), illetve jobb alsó végtag dysmeliája a tibia hiányával (tehát radiális és tibialis vagy preaxiális végtaghiány típus) diagnózisokkal. Ugyanakkor számos CA-típusban a talált gyakoriság messze elmaradt a várttól (például anencephalia-spina bifida, cong. pylorus stenosis, rejtett heréjűség, inguinalis sérv, stb.).
Így mind az izolált (50,2 versus 59,1 ezrelék), mind a multiplex (5,4 versus 6,2 ezrelék) CA-kategóriákban a talált gyakoriságok alatta maradtak a vártnak. Ugyanakkor az értékek közelsége már csaknem teljes CA-felderítést bizonyíthat.
A kiegészítő adatgyűjtésnek köszönhetően további 3 GyD vált ismertté. Ezek közül 2 már a vizsgálati időszakban: 1980 és 1992 között született. Így a teljes gyakoriság 1,80 ezrelék, míg a vizsgálati időszakban születettekre számított érték 0,77 ezrelék. Ez is elmarad a várt gyakoriságoknál. 1980 és 1992-ben született gyermekek között két leukémia ismert. Ez 0,515 ezrelékes gyakoriságot jelent.
2. ábra. A bejelentett és kiegészitett multiplex CA-s és Down-kóros esetek éves gyakorisága Pakson
Következtetések
Sajnos, vizsgálatunk újra megerősítette, hogy az orvosok számára kötelezően előírt bejelentések alapján működő nyilvántartások a valódi gyakoriságnak csak bizonyos hányadát tartalmazzák. Ez árnyékot vet az orvosi munka színvonalára, egyben tudományos kutatásra alkalmatlanná teszi a VRONY és az OTR adatbázisokat. A területi munkával kiegészített CA és GyD anyagok azonban már közel teljesnek ítélhetők és alkalmasak megfelelő következtetések levonására. A várt 6,5 %-os CA gyakoriság helyett Pakson a vizsgálati időszakban 5,6 %-os értéket, az 1984-ben születettekben pedig, a kiegészítő terepvizsgálatnak köszönhetően, a vártnál némileg magasabb gyakoriságot kaptunk. Ez a megállapítás érvényes a GyD-kre is: a várt gyakoriságot (1,8 ezrelék) megközelítő értéket kaptunk.
A CA-k és GyD-k azonban heterogén eredetű egységek halmazai. A korábbi kutatások eredményeképpen jól ismert a sugárzás teratogén és mutagén hatása. A terhesség alatti besugárzás bizonyos szint felett magzati sugárártalom szindrómát okozhat, ez elsősorban microcephaliát, congenitalis cataractát és értelmi visszamaradást jelent. Ilyen anyagunkban nem fordult elő. A germinális mutagének indikátorait sem lehetett a vizsgálati népességben a vártnál gyakrabban igazolni. A genetikai szindrómák többsége autoszomális recesszív (Hallermann-Streiff, glycogenosis) eredetű. A nem azonosított multiplex CA-k előfordulása megfelelt a vártnak. (Ráadásul több esetben nem lehetett a komponens CA-kat azonosítani, ez a megközelítés értéket devalválja). A Down-kór gyakorisága megfelelt a vártnak, noha annál magasabb volt. Viszont a teljességet tükröző anyagokban máshol is a vártnál valamivel magasabb gyakoriságot észlelünk, az Optimális
Családtervezési Szolgáltatás anyagában például 2,09 ezreléket. (Ez megkérdőjelezheti a várt érték valósságát [6].)
Néhány más CA-típusban a vártnál magasabb gyakoriságot találtunk. Ezek többsége a diagnosztika fejlődésére (elsősorban az ultrahang-vizsgálatra) vezethető vissza. Emellett nagyobb súlyt kell helyezni bizonyos diagnózisok (például kamrai sövénydefektus és obstruktív húgyúti CA) validitására. Végül bizonyos, hogy e CA-k nem állnak kapcsolatban a sugárzás hatásával.
Az elmondottak érvényesek a GyD-kre is. Az összes gyakoriság nem haladja meg a várt értéket. Így a magyar atomerőmű környezetében élő gyermekek vizsgálata sem erősítette meg a Sellafieldben találtakat.
Végső következtetésképpen az mondható, hogy Paks gyermeklakosságának CA és GyD gyakorisága megfelel az országos adatoknak, így a paksi atomerőművel kapcsolatba hozható sugárzásnak (amely jóval a megengedett szint alatt van) semmiféle hatása nem igazolható. Szükséges a lakosság megfelelő és korszerű sugárvédelmét biztosítani, ugyanakkor a radiofóbia (sugárfélelem) megalapozatlan veszélyével szemben is fel kell emelni szavzunk. Ez egyrészt az ország szükséges energiaellátását nehezítheti, másrészt komoly lelki stresszt jelent az embereknek. (Cigarettázás miatt körülbelül 2000-szer (!) többen halnak meg, mint a kozmikus, orvosi és egyéb sugárzások miatt). Végül a fontosabb egészségvédelmi programok kivitelezését nehezíti (a radioaktív hulladékok okozta minimális sugárzás kivédésére fordított jelentős összegek több nagyságrenddel hatékonyabb egészség- és életvédelmet jelentenének más területeken).
Összefoglalásul: A Pakson élő gyermekek között a CA-k, ezen belül az ivarsejt mutációk indikátorai nem gyakoribbak az országos várt értékeknél az 1980-1992 közötti időszakban. Ugyanez a helyzet a gyermekkori daganatok és ezen belül a leukémiák esetében is. Az atomerőmű környékén élő lakosságot tehát nem éri számottevő környezeti (például sugárterhelés) ártalom.
<>
Ezúton köszönjük Kertai Pál országos tiszti főorvosnak a segítségét, hogy a területi születési adatokat megkaptuk. Köszönjük Ótós Miklós főorvosnak, a Paksi Atomerőmű RT. Egészségügyi Szolgálat vezetőjének a folyamatos konzultációs lehetőséget és a vizsgálat anyagi támogatását.
Irodalom