Fizikai Szemle 1997/02 69.o.

Az ANGOL FIZIKAI TÁRSASÁG WOLFENDALE-JELENTÉSE

Az Institute of Physics megbízásából egy bizottság jelentést készített a tudomány és társadalom kapcsolatának aktuális helyzetéről 1995 őszén. A bizottságot Sir Arnold Wolfendale, királyi csillagász, az lnstitute of'Physics akkori elnöke vezette. 1996-ban Sir Arnold Wolfendale nyerte el az Európai Fizikai Társaság Cecil Powell érmét. Az 1997 évi Világgazdasági Fórum egyik meghívott előadója 1997-ben Davosban Sir Arnold Wolfendale volt. (Ifi. Simonyi Károly tanszéket alapított a természettudomány társadalmi megértésére az Oxfordi Egyetemen. Ennek vezető professzora Richard Dawkins, akinek könyvei magyarul is megjelentek. Davosban ő is meghívott előadó volt, szintúgy Andy Groves alias Gróf András, az Intel vezérigazgatója. Magyarországról Göncz Árpád vett részt)

1) A Bizottság megállapította, hogy Anglia több egyetemén különféle kollégiumok foglalkoznak a természettudomány társadalmi fogadtatása témával. Fontosnak érzik, hogy javítsák a természettudósok nyilvános kommunikációs képességét és támogassák a tudomány és társadalom kapcsolatával foglalkozókat. Ezért a következőket ajánljuk:

2) Azok a kutatók, mérnökök és egyetemi hallgatók, akik munkájukhoz közpénzekből támogatást kapnak, kötelességüknek tudják, hogy munkájukat a közösséggel megismertessék.

3) Az Angol Kutatási Tanács fejlessze tovább támogatási politikáját oly irányban, hogy abban a tudomány társadalmi megértetése integráns részt képezzen. Folytassa a tudomány és technika társadalmi elfogadtatására irányuló programjait.

4) Az egyetemek fordítsanak nagyobb figyelmet a kommunikációs készségek tanítására és használatára a társadalom érdekében. Ez a fokozódó felelősség nagyobb elismerést kíván az ezzel foglalkozó egyénektől és intézményektől.

5) A Kutatástámogató Tanács vállaljon vezető szerepet a felnőttek képzésében a természettudomány társadalmi elfogadtatása érdekében.

6) Az Angol Tudományos Akadémia (Royal Society), a Királyi Intézet (Royal Institution) és a Tudományos Haladás Angol Tanácsa (British Association for the Advancement of Science) a természettudomány társadalmi megértetésével foglalkozó bizottsága vállaljon koordináló szerepet az angol társadalomban a társadalmi megértéssel foglalkozó kezdeményezések között. Hogy célját elérje, működését ki kell terjesztenie a mérnöki tevékenység, mérnöki társaságok irányába is, meghívva a műszaki egyesületeket, hogy váljanak egy újjáalakuló bizottság állandó tagjaivá.

7) A kutató és fejlesztő intézetek fokozzák tevékenységüket a tudomány társadalmi megértetése területén.

8) A Természettudományos és Műszaki Hivatal készíttessen tanulmányt a tudomány társadalmi elfogadásának jelenlegi helyzetéről, hogy előkészítse ezáltal a további tennivalók határozatait.

9) Az egyetemek dolgozzanak ki gazdaságos módszereket, a társadalmi megértést célzó módszerek hatékonyságának mérésére.

10) A Természettudományos és Műszaki Hivatal terjessze el az e téren leghatékonyabbnak bizonyult módszereket.