Fizikai Szemle honlap

Tartalomjegyzék

Fizikai Szemle 2006/5. 178.o.

AZ AKADÉMIAI ÉLET HÍREI
Ünnepi ülésszak az Akadémián Zawadowski Alfréd 70. születésnapján

A Magyar Tudományos Akadémia Fizikai Tudományok Osztálya és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Fizikai Intézete Zawadowski Alfréd, az MTA rendes tagja, műegyetemi professzor, az elméleti szilárdtestfizika nemzetközi hírű kiválósága hetvenedik születésnapja alkalmából 2006. április 7-én ünnepi tudományos ülésszakot szervezett az Akadémia Nagytermében.

Először Kroó Norbert, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) alelnöke köszöntötte az ünnepeltet az Akadémia Elnöksége nevében. Ezután Horváth Zalán, az MTA Fizikai Tudományok Osztályának elnöke, valamint Kertész János, a BME Fizikai Intézete igazgatójának köszöntő szavai hangzottak el. A laudációkat követte a tényleges tudományos ülésszak Zawadowski professzor itthon és külföldön élő tanítványainak, barátainak az előadásaival.

Elsőként Györffy Balázs, a bristoli egyetem professzora, az MTA külső tagja tartott előadást az erősen korrelált elektronrendszerek ab initio modellezéséről, majd Jánossy András, a BME Kísérleti Fizika Tanszékének tanára, az MTA rendes tagja vezette be a hallgatóságot a magas hőmérsékletű szupravezető anyagokban megfigyelhető különleges töltéseloszlás kísérleti vizsgálatának rejtelmeibe. Az ezt követő előadásnak már a címe is rendkívül érdekes volt: Forgács Gábor, a University of Missouri, Columbia, professzora működő szervek nyomtatásáról beszélt (Printing functional organs: not a fiction anymore ). Zimányi Gergely, a University of California, Davis, professzora nem kevésbé figyelemfelkeltő Tükör által, homályosan című előadásában a kölcsönható rendszerek üvegszerű állapotairól beszélt. A délelőtti szekciót Mihály Lászlónak, a State University of New York at Stony Brook professzorának előadása zárta, ő ferromágneses és antiferromágneses anyagok kísérleti vizsgálatának újabb eredményeivel ismertette meg a hallgatóságot.

fotó

Az ünnepi ebédet követő délutáni szekció első három előadása szorosan kapcsolódott egymáshoz. Olyannyira, hogy akár egy tematikus konferencia szekciójának is beillett volna. Elsőként Carlo Di Castro, a római "La Sapienza" Egyetem professzora beszélt a kuprátokon (réz-oxid alapú magas hőmérsékletű szupravezetők) végzett Raman- szórási mérések elméleti értelmezéséről, majd Rudi Hackl, a müncheniWalter-Meissner Intézet kutatója ismertette a terület legújabb kísérleti eredményeit, végül Thomas Devereaux, a waterloo-i egyetem tanára tartott előadást a Raman-szórásnak, mint az erősen korrelált anyagok egyik vizsgálati módszerének távlati lehetőségeiről.

A szünet után Hans Kroha, a bonni egyetem professzora ismertette elméletét a szilárdtestekben előforduló dinamikus hibahelyeknek az elektromos ellenállásra gyakorolt hatásáról, majd Borda László, a BME Elméleti Fizika Tanszékének posztdoktori kutatója beszélt a mágneses szennyezőknek a vezetési elektronok fázisvesztésében játszott szerepéről. Az ünnepi ülés utolsó előadójaként Ulrich Eckern, az augsburgi egyetem tanára az összetett kvantumrendszerek effektív elméletét ismertette.

Az előadásokból - a fiatalok számára talán meglepő - módon - kiderült, hogy az ünnepelt milyen széles körű és nagy hatású tevékenységet folytatott és folytat ma is. A hazai fizika különösen sokat köszönhet Zawadowski professzornak. Nemcsak generációkat oktatott az elméleti szilárdtestfizikára, hanem mindig nagy súlyt helyezett a kísérlet és az elmélet egységére, és, ahol lehetett, támogatta a magas színvonalú kísérleti munkát. Méltán mondhatjuk tehát, hogy - Kertész János köszöntő szavait idézve - a magyar szilárdtestfizikusok valamennyien "Zawadowski Frédi köpönyegéből bújtak ki". Igazán hálásak lehetünk, hogy Frédi energiája és munkakedve töretlen, és innen is azt kívánjuk neki, hogy Isten éltesse sokáig!

Újsághy Orsolya, Borda László, Zaránd Gergely